Ortaçağ manastırı çağdaş sanat dalgasına ev sahipliği yapacak

27.6.2017 15:48:11
Ortaçağ manastırı çağdaş sanat dalgasına ev sahipliği yapacak


Niğde’de Ortaçağ’da döneminin en etkili ibadet yeri olarak kayaların oyulması suretiyle yapılan Gümüşler Manastırı uluslararası çağdaş sanat dalgasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor! Ünü ülke sınırlarını aşan ressam Safa Büte, çağdaş sanat akımlarını Kapadokya köylerine taşıdı. 
Bu yıl ikincisi Niğde’nin Gümüşler Kasabası’nda düzenlenecek olan Art Niğde İnternational ve Narrative Movments sanat etkinliğine 15 ülkeden 37 sanatçı katılıyor. Sanatı Anadolu kentleri ile kasaba ve köylerine taşıyan, aynı zamanda etkinliğin küratörlüğünü gerçekleştiren Safa Büte, Hindistan’daki Narrative Movements adlı uluslararası sanatçı topluluğunun Türkiye temsilcisi ve onur direktörü olarak görev yapıyor. 
Çağdaş ressamların gerçekleştirdikleri eserlerinin özgün kopyalarının açık alanda sergilendiği çalışmanın ilki yine Niğde’nin eski bir Rum mahallesi olan Yeşilburç (Teney) kasabasında gerçekleştirilmişti. Bu yıl 2 Temmuz’da 2. Uluslararası Art Niğde İnternatioal ve Narrative Movments sanat etkinliği Ortaçağ’da kayalara oyularak yapılan Gümüşler Manastırı’nda düzenlenecek. Niğde’nin Gümüşler Kasabası’nda yer alan ve Dünya Kültürel Mirasında gülümseyen Meryem Ana ile İsa figürüyle bilinen Manastır’da eserleri sergilenecek olan sanatçılar; Mısır, Türkiye, Yunanistan, Hindistan, Irak, Moldavya, Macaristan, Lübnan, Almanya, Ukrayna gibi ülkelerden katılacaklar. Bu yıl sanatta çeşitlilik temasıyla resim dışında edebiyatta “Elveda Kapadokya” adlı çağdaş romanıyla yazar Nurten Ertul, müzik dalında ise Ali Erenus yer alacak.
Kapadokya’da çağdaş sanat paylaşımlarının küratörlüğünü yapan sanatçı Safa Büte, ““Sanatın çeşitli dallarını ile çağdaş uygulamaları merkezlerden sokaklara taşınması dünyada çok yaygın. Ben de uzun zamandır, kendi ülkeme bir sanatçı olarak nasıl katkıda bulunabilirim? diye düşünüyordum. Kapadokya bölgesi dünyada çok özel bir konumda. Bu yüzden halkın çağdaş sanatla bütünleşebileceği en uygun noktalardan birisi olarak Kapadokya’yı seçtik. Bu yüzden her yıl kültürel ve tarihsel öneme sahip mahalle, kasaba ya da köylerinden birisinde halkı sanatla buluşturuyoruz. Hatta sanatın birleştirici ve farklılıkları ortadan kaldıran gücüne inanan sponsorlarla, bu tip etkinlikleri birden fazla bölgede yapmayı planlıyoruz” diyor. Neden Manastır? Niğde’nin Gümüşler kasabasında bulunan ve günümüzden en az bin yıl önce kayalara oyularak yapıldığı tahmin edilen Gümüşler Manastırı ilk defa uluslararası bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak. Manastırın içindeki pek çok bölümün işlevinin günümüzde bile sırlarının çözülemediği yapının en az üç farklı ustası olduğu tahmin ediliyor. Manastırın dünyadaki farklılığı, duvar resimlerinde ilk defa yüzünde tebessüm olan Meryem Ana ile kucağındaki İsa. Aynı zamanda bütün Hıristiyan tarihinde özellikle de Ortodoks inancında önemli olan Kayserili Aziz Vasilius ile Nysa’lı Gregorios, Nazians’lı Gregorios gibi meşhur kilise babalarının resimlerinin yer alması. Gümüşler Manastırı, Kapadokya’da eşi olmayan duvar resimleri ile birbirinden çok farklı ikonografik usluplar halinde kompozisyonlar yer almaktadır. Gümüşler Manastırının ruhani manası da dikkat çekicidir. 10.yy’dan beri korunan bu manastırı Hıristiyan tarihinde özel kılan Meşhur Kapadokyalı Kilise Babaları’nın resimleriyle ve düşünce akımlarını yansıtan kompozisyonlarla bezeli olması” dedi.

Büte; “Bunlardan Kayserili Aziz Vasilius’un hoşgörü, yardımlaşma ve hediyeleşmeyi simgelemesi, Nysalı Gregorios’un Tanrıya güzel ahlakla, tatlı dille, mutlulukla ulaşılacağını savunması hatta döneminde bu yüzden ağır eleştirilere uğraması. Bir diğer Kapadokyalı Kilise babalarından Nazianslı Gregorios’un da doğru bilgilerle Tanrıya ulaşmayı savunması; bunların dinler tarihinde öne çıkan düşünce akımlarını sembolize etmektedirler. Bu ve daha pek çok özelliğinden dolayı dünyadaki pek çok çağdaş ressamın yanı sıra çağdaş bir edebiyatçıyla bir müzisyene de ev sahipliği yapacak olan Niğde Gümüşler Manastırı’nı bütün sanat severlere tavsiye ediyoruz” diye konuştu."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.